A Közel-Kelet ízei: Egyiptom, Jordánia és Izrael
Mielőtt belevágnék a Közel-Kelet ízeinek ismertetésébe, tartozom egy őszinte vallomással: egyszerűen imádok enni! Számomra egy tál különleges, „misztikus” ízvilágú étel akár autentikus, akár elegáns étteremben elfogyasztva maga a menyország. És ebben nincs semmi költői túlzás! Egy minden tekintetben jól megkomponált vacsorát sokszor többre értékelek például a shoppingolásnál. Ennek megfelelően utazásaim során az étel mindig központi szerepet töltött be.
Sajnos az utóbbi időben a külföldi kiruccanás bizonyos térségekbe egy kissé nehézkessé vált, és a mai napig az maradt. Így, ha fizikailag a Közel-Kelet nem is olyan könnyen elérhető, azért a térség ízeit igenis becsempészhetjük otthonunkba.
Egyiptom
Az egyiptomi utazás sajátja a szállodai all inclusive szolgáltatás gyakori lehetősége. Ez azt jelenti, hogy a választott hotelünkben biztosított a napi minimum háromszori étkezés, amely leggyakrabban az európai ízlésre van szabva. Ennek ellenére természetesen találhatók benne helyi elemek, de ha igazán autentikus egyiptomi ételekre vágyunk a legjobb, ha azt a városok éttermeiben keressük.
Ez is érdekelhet:
Az egyiptomi konyháról érdemes tudni, hogy arab ország lévén itt is tilos a disznóhús fogyasztása. Ezzel szemben gyakran találkozni birka-, kecske-, és bárányhússal, valamint szárnyasokkal és természetesen különféle, friss halakkal. Emellett a rizs, a búza és a különböző zöldségfélék adják a helyi ételek alapját. Zöldségek tekintetében a csicseriborsó, olívabogyó, bab, lencse, padlizsán a legelterjedtebbek. Az ételek egyedi ízvilágukat elsősorban az elkészítés módjának és az olyan fűszereknek köszönhetik, mint a koriander, a kardamom, a kurkuma, vagy a római kömény.
A grillezett húsokon és halakon, valamint a mellé köretként felszolgált, itthon ismeretlen gazdagságban elérhető rizsen túl a rakott zöldségek is igen népszerűek. Továbbá a kovásztalan kenyérről, vagyis a pitáról sem szabad megfeledkezni, amely szintén az arab konyha egyik alapeleme.
Édességként gyümölcsöket (banán, narancs, füge, guava, datolya), valamint a világszerte nagy népszerűségnek örvendő baklavát szokták fogyasztani. A kanafeh névre keresztelt sütemény is nagyon finom, amelynek én leginkább a pisztáciával extrán megpakolt változatát kedvelem.
Italok tekintetében az alkohol fogyasztása a helyeiknek szintén tilos, így fekete kávét, illetve fekete- és mentateát szoktak előszeretettel kortyolni.
Ha szeretnénk az otthonunkba egy kis egyiptomi hangulatot csempészni, akkor mindenképpen érdemes elkészíteni a kebabot (nyárson grillezett hússzeletek), a falafelt (fűszerezett csicseriborsó-fasírt) a tahinit (szezámkrém), a töltött szőlőlevelet (általában rizzsel és vagy darálthússal) és a tradicionális kousharit!
Nézd meg a legjobb egyiptomi ajánlatokat az idei szezonra!
Jordánia
Jordánia szintén arab ország, így az arab konyha jellemzése ebben a térségben is érvényes Alapanyagok tekintetében szinte ugyanaz, mint az egyiptominál, a különbségek inkább az elkészített ételekben keresendők.
Ez is érdekelhet:
Elsőszámú nemzeti ételnek a mansaf számít. Három fő összetevője a bárányhús, a rizs és a savanyított kecskejoghurt. Ez a fogás beduin gyökerekkel rendelkezik, és kötelezően kipróbálandó az ország felkeresése alkalmával.
A shawarma szintén tipikus helyi étel, amely tulajdonképpen egy szendvics, pontosabban különféle töltelékkel telerakott kenyérlepény – hasonlít a gyroshoz/kebabhoz, de pont annyira különbözik is tőle. Ezen felül a kuszkusz, a kebab és a spenótos-húsos pite, a moajanat is jellemzően jordániai étel. Italok tekintetében pedig a hazánkban is könnyen beszerezhető menta- és zsályatea a legnépszerűbb.
Érdemes megkóstolni továbbá az úgynevezett beduin teát. Ez a fekete tea, kakukkfű, zsálya, fahéj, kardamom és szárított rózsabimbó szerelemgyereke.
Jordániában szinte minden sarkon találni egy kifőzdét vagy büfét, ahol a klasszikus helyi ízekbe nyerhetünk betekintést.
Fedezd fel az idei szezon legjobb ajánlatait Jordániába!
Izrael
Habár Izrael földrajzilag Egyiptom és Jordánia közé ékelődött, gasztronómiai szempontból nem pusztán az arab konyha jellegzetességeit hordozza magán. Az ország nemzeti sokszínűsége a helyi ételek összetételén is megmutatkozik, amelynek köszönhetően egy igazán izgalmas konyhával találkozhatunk.
Ez is érdekelhet:
Alapanyagok tekintetében arab és zsidó fúziót lehet megfigyelni. Meghatározó alapot képez a különféle rizs mellett a javarészt helyben termelt zöldségek sokasága. Így az articsóka, cékla, zeller, babfélék, avokádó, sárgarépa és cékla.
Az olajos magvak szintén elengedhetetlen részét képezik az izraeli konyhának, így a pisztácia, szezámmag, diófélék és a mandula előszeretettel kerül az ételekbe. Emellett az arab konyhából már jól ismert római kömény, mint elsődleges fűszer is abszolút jelen van.
Húsok tekintetében a szárnyasok, valamint a bárány, birka, kecske és marha dominál. Tejtermékek terén kecske- és juhsajt a legelterjedtebben használt.
Édesség gyanánt narancs, gránátalma, sárgabarack, füge és datolya szinte mindig kerül az asztalra.
Ételfajták tekintetében a sólet (hagyományos kóser egytálétel), a kugel (tojásos, burgonyás rakott étel), a sabich szendvics és a tabulé (petrezselyem saláta bulgurral) a legnépszerűbb. Az izraeli ételek között, ahogy az egyiptomi és jordániai ételek között is ott szerepel a humusz, a kanafe (kanafeh), a tahini és természetesen a falafel is.
Tetszik ez a bejegyzés?
Oszd meg barátaiddal, hátha ők is érdekesnek találják!.