Marsa Alam - Egyiptom festői üdülővárosa
Egyiptom a világ egyik legősibb civilizációinak bölcsője. Gazdag történelme több mint 5000 évre nyúlik vissza, legismertebb látnivalói közé tartoznak a gízai piramisok, a Szfinx, a Királyok Völgye és a Nílus folyó. Az ország az ókori egyiptomi kultúra mellett iszlám és keresztény örökséggel is büszkélkedhet. Fővárosa Kairó, mely a modern és a történelmi világ izgalmas keveréke. Gazdaságát nagyban befolyásolja a turizmus, hiszen kulturális kincsei és népszerű nyaralóhelyei évente több milló kalandvágyót vonzanak.
Keleti partjait a Vörös-tenger nyaldossa, mely a világ egyik leggazdagabb tengeri élővilágának ad otthont. Partja mentén népszerű üdülőhelyek sorakoznak. Közöttük van Marsa Alam, Egyiptom egyik gyöngyszeme is.
Kis halászfaluból turistaközpont
Míg az olyan városokról, mint Hurghada vagy Sharm El Sheikh a többség biztosan hallott már, de Marsa Alam városát talán nem mindenki ismeri. Ez a kisváros korábban egy nyugodt, pici halászfalu volt. Az évek során ez a tengerparti kisváros egyre népszerűbb turisztikai célponttá vált, tuti tippként számon tartva az Egyiptomi nyaralás szerelmeseinek körében. Gyors fejlődése ellenére érintetelen ternészeti kincsekben bővelkedik.
A Marsa Alamba utazókat elsősorban nem a klasszikus látnivalók, a történelmi látványosságok vagy a múzeumok vonzzák. Ehelyett tengerpartjával, csodálatos természeti környezetével, valamint víz alatti paradicsomi világával birtokol egyre több pontot az Egyiptomba utazók szívében. Izgalmas szórakozási lehetőségei és a helyi kultúrába való betekintés lehetősége mellett a turisták többségét a búvárkodás és a snorkelezés lehetősége vonzza ide. A színpompás korallzátonyok és a gazdag tengeri élővilág varázslatos élményekkel kecsegtetik az ide utazókat.
A környék híres, puha homokos strandjai és a kristálytiszta víz elképesztően szép hátteret nyújt a csendesebb vakáció kedvelőinek. Ha szerencsénk van, aktív pihenésünk során olyan tengeri élőlényekhez is közelebb kerülhetünk, mint a dugongok, a teknősök, vagy a delfinek.
Ez is érdekelhet:
Beutazási feltételek
Az Egyiptomba való belépéshez érvényes útlevél szükséges, amelynek a hazautazás dátumától számítva még legalább 6 hónapig érvényesnek kell lennie. Ezen felül Magyarország állampolgárai Egyiptom területére az egyiptomi hatóságok által kiállított vízum birtokában léphetnek be, melynek beszerzése az alábbi módokban lehetséges:
- Egyiptom budapesti nagykövetségének konzulátusa segítségével,
- online,
- a repülőtéren érkezést követően, de még az útlevél ellenőrzés előtt.
A vízum ára 25 dollár/fő és maximum 1 hónapos tartózkodásra jogosít fel.
Ez is érdekelhet:
Fizetési lehetőségek, hasznos információk
Az ország hivatalos fizetőeszköze az egyiptomi font (EGP), amit hazánkban nem lehet váltani, az eurót és a dollárt ellenben szinte mindenhol elfogadják. Egyiptomban 1 dollár 1 eurónak felel meg, mindkét pénznem bátran használható.
A bankkártyás fizetés is egyre gyakoribb, ám nem javasolt kizárólag erre hagyatkozni. Nem mindig garantált, hogy elfogadják, így a lehetőségek ennek okán kiszámíthatatlanok. A szállodákban általában található bankautomata, ahol szükség esetén egyiptomi fontot vehetünk fel.
A borravalónak erős hagyománya van Egyiptomban, így mindenképpen érdemes aprópénzt magunkkal hozni, esetleges fukarkodásunkkal a helyieket megbántani.
Bazárok
Az egyiptomi vásárlási kultúra középpontjában állnak a piacok és a bazárok. Színes és nyüzsgő helyek, mindenképpen érdemes legalább egyet felkeresni. Árutól roskadozó asztalok és polcok végeláthatatlan sokasága, melyek mennyiségét csak a közelben bámészkodó turisták száma múlja felül. Kézműves termékek, fűszerek, illatszerek, ékszerek, szőnyegek és még számos más portéka, melyek megvételéhez az egyik fő játékszabály az alkudozás. Fontos megemlíteni, hogy egy kis szócsata nélkül nem érdemes az első árat elfogadni és a vágyott portékával azon nyomban távozni. Az alkudozás ugyanis esszenciális eleme az egyiptomi vásárlói kultúrának. Az üzletekben és bazárokban gyakran jóval magasabb kiindulási összeget mondanak az adott árura, mint amit a végén ténylegesen ki kell majd érte fizetünk.
Ez is érdekelhet:
Vendégszeretet
Az egyiptomi emberek híresek melegszívűségükről és vendégszeretetükről. A vendégfogadás az egyiptomi kultúra egyik alapvető értéke, amely az ősi hagyományokból és az iszlám vallás tanításaiból is táplálkozik. A helyiek büszkék arra, hogy barátságosan és tisztelettel bánnak a vendégekkel, legyenek azok családtagok, barátok vagy akár turisták. Segítőkészek, érdeklődőek, gyakran „Welcome to Egypt!” felkiáltással üdvözlik a látogatókat. Ez a nyitottság és barátságosság az egyiptomi utazást még emlékezetesebbé és különlegesebbé teszi.
Marsa Alam szállodáiban valószínűleg angolul beszélő személyzetre számíthatunk, ezért érdemes felfrissíteni az angol nyelvtudásunkat az útra.
A város lakosainak egy része azonban a bediun népcsoporthoz tartozik. Különösen a nemzeti parkokban találkozhatunk velük, azonban csak a helyi nyelvet értik. Ha megjegyezzük az alábbiakat „Jó reggelt” - „Sabah El Kheer” és a „Jó estét” - „Messah El Kheer” garantáltan mosolyt csalunk majd az arcukra. Még az is lehet, hogy vendégül látnak minket egy teára, amit a barátságos „Shoukran” („Köszönöm”) szót kimondva elszürcsölhetünk velük.
Címke:
Tetszik ez a bejegyzés?
Oszd meg barátaiddal, hátha ők is érdekesnek találják!.