Snorkeling: TOP 15 hely világszerte
Európai merülőhelyekEgzotikus merülőhelyekGyakori kérdések
Csak súlytalanul lebegni a víz felszínén, majd lemerülni, és teljesen megfeledkezni a világról – snorkeling közben megtapasztalhatjátok ezt az érzést, és még megannyi izgalmas kalandban lehet részetek a Titeket körülvevő végtelennek tűnő víz alatti világban! A földkerekség minden táján találunk tökéletes merülőhelyeket - lássuk, hogy melyek azok!
Áttekintés
Ha nemcsak az ösztönöz a nyaralásotok során, hogy megismerjétek az ország kultúráját és a helyieket, hanem a káprázatos vízi világ rejtelmeibe is betekintést szeretnétek nyerni, a legjobb választás egy fehér homokos, kristálytiszta vizű, napsütéses tengerpart! Bár ez nagyon egzotikusnak hangzik, nem muszáj átutazni érte a fél világot. Válogassatok a következő európai úti célok között!
Miért is repülnétek el a világ másik végére, ha akár egy karnyújtásnyira is átélhetitek a legizgalmasabb vízi kalandokat? Például gondoltatok már arra, hogy megfelelő felszereléssel Izland hideg vízében is búvárkodhattok? Most kiderül, hogy hol várnak még Rátok bakancslistás búvárparadicsomok!
Ez is érdekelhet:
Európa legjobb merülőhelyei
A következő úti céloknak két közös vonásuk van: lenyűgöznek a szépségükkel, és mindegyik nagyon könnyen elérhető. Akár közvetlen repülőjárattal, autóval, vonattal vagy komppal – az utazás ezekre a célállomásokra garantáltan nem tart sokáig!
1. Halkidiki, Görögország
A görög Halkidiki-félsziget mágikus erővel vonzza a turistákat a világ minden részéről, álomszerűen fehér strandjaival és türkizkék vizével. Három félsziget – Kasszandra, Sithonia és Athos – gondoskodik arról, hogy szélvédett öblökben fedezhessétek fel a paradicsomi víz alatti világot. A Földközi-tenger rendkívül nyugalmas Halkidiki sziklás hegyekkel körülvett partjainál, és nem is kell messzire úszni a színes zátonyok közelségének köszönhetően. Abban az esetben, ha először próbálnátok ki a snorkelinget, számos vízisport iskolában sajátíthatjátok el a merülés fortélyait, tapasztalt oktatók útmutatásával.
KÉP: Snorkeling a Robinson beachen Halkidikiben
2. Azori-szigetek, Portugália
Az Észak-Atlanti-óceán egyik portugál szigete igazi paradicsom a tengeri állatok szerelmesei számára. Többek között bálnák, delfinek, tengeri teknősök és atlanti ördögráják nyüzsögnek ezen a területen. Leginkább São Miguel szigetén figyelhettek meg rengeteg tengeri lakót a természetes élőhelyén, miközben velük együtt élvezhetitek a víz csendjét. A polipok, a morénafélék és a tengeri csillagok mellett ritka skorpió- és tűzhalakat is megcsodálhatunk az Azori-szigetek partjainál egy kis szerencsével és türelemmel. A kristálytiszta vízből nagyszerű kilátás nyílik a színes és fajokban gazdag korallzátonyokra.
Ez is érdekelhet:
11 kötelezően felkeresendő, de még nem nagyon ismert portugál helyszín
A sziklás sziget az Atlanti-óceánon való elhelyezkedésének köszönhetően a világ egyik legjobb helye a búvárkodáshoz. Valójában, a vulkanikus eredetű Azori-szigetek kiemelkedően gazdag tengeri növény- és állatvilággal büszkélkedhetnek a partszakasz közvetlen közelében.
3. Korzika, Franciaország
Korzikára is érdemes ellátogatni, hiszen több olyan részt is találtok a Földközi-tenger partvidékén, ahol minden adott a búvárkodáshoz. Napos időben akár 30 méter is lehet a víz alatti látótávolság, ráadásul a kiváló vízminőség is megsokszorozza az élményt!
Ez is érdekelhet:
Korzika keleti partja a sekély homokos strandjaival ideális a kezdők számára. Legyen szó Rondinara, Santa Giulia, Pinarello vagy Calvi strandjairól - a hosszú, finom homokos keleti strandok egytől egyig alkalmasak a snorkelinggel még csak ismerkedő nyaralók számára. Canella rejtett öble egy remek bennfentes tipp - itt nem kell megküzdenetek a zsúfoltsággal. A középhaladók és a profik pedig már bátran merészkedhetnek Korzika északi, nyugati és déli sziklásabb partjaira, például a Portói-öbölbe, a Lavezzi-szigetekre vagy Roccapina strandjára.
4. Elba, Olaszország
Elba, a Földközi-tenger varázslatos szigete lélegzetelállítóan változatos halfajokkal, medúzákkal, korallokkal és más színes tengeri lakóval csalogatja a búvárokat. Mindenekelőtt a kezdők és a gyerekek tetszését nyeri majd el az olasz sziget. Pédául Lacona és Marina di Campo strandjain nincs különösebb szükség előzetes merülési ismeretekre. Elba egyik leghíresebb búvárhelyszínét, a tűzvörös szarukorallokban tündöklő Punta di Fetovaia-t sem érdemes kihagyni. Ha már tapasztaltabb snorkelezőként érkeztek a szigetre, feltérképezhetitek a pomontei Elviscott hajóroncsot és környékét. A szerencsétlenségben elsüllyedt jármű 1972 óta fekszik a tengerfenéken, körülbelül 15 méter mélységben.
5. Makarska, Horvátország
A horvát Adriai-tenger partján, Dalmácia közepén fekszik a Makarskai riviéra hófehér kavicsos strandjaival, amelyek keskenyen lejtenek a tengerbe. A kristálytiszta, meleg vízben számos öbölben snorkelezhettek, Hvar és Brač tengeri szigetei különösen alkalmasak erre. A legjobb merülőhelyeket hajóval közelíthetitek meg, és így a távoli, elhagyatott öblöket is elérhetitek.
Az Adria élővilága igen sokszínű. Az apró halak mellett ritkább fajok is gazdagítják a tengert, úgymint garnélarákok, korallok és hatalmas polipok. Egy kis szerencsével még csikóhalakat is megfigyelhettek a Makarskai riviérán. Akárcsak Pomontén, a horvát Adriai-tenger partján is találhattok hajó- vagy repülőgéproncsokat, valamint a titokzatos barlangokat is érdemes felfedezni!
6. Ustica, Olaszország
Ustica egy parányi vulkanikus sziget Szicíliától északra, amelyet Olaszország első víz alatti természetvédelmi területének nyilvánítottak. Nem meglepő, ugyanis fajokban gazdag tengerrel büszkélkedhet. Érdekesség, hogy tenger fenekét buja zöld neptunfű borítja, ezért nevezik a helyiek a „Földközi-tenger tüdejének“ a kis szigetet. Ennek a növényzetnek köszönhetően magas a víz oxigéntartalma, ami hihetetlenül sokoldalúvá varázsolja a víz alatti tájat.
Ez is érdekelhet:
Legyen szó barrakudáról, tengeri fogasról, vagy fűrészesfogú sügérről, valamelyiküket jó eséllyel látni fogjátok Ustica meredek, sötét vulkanikus sziklákkal körülvett, barlangos partjainál. A sziget azonban nem kifejezetten ajánlott azoknak a nyaralóknak, akik homokos strandokat részesítik előnyben.
7. Medas-szigetek, Spanyolország
A spanyol Medas-szigetek kétségtelenül a víz alatti sportolók egyik kedvence. Az aprócska lakatlan szigetcsoport Costa Brava partjainál, Katalónia területén érintetlen korallzátonyokkal, illetve festői barlangokkal várja a felfedezőket. Itt biztosan nem lesz hiány a tenger lakóiból, ugyanis védett természetvédelmi területnek nyilvánították. A murénákon kívül megfigyelhettek rákállatokat, tengeri fű réteket és tengeri csillagokat.
Ha rendelkeztek búvár engedéllyel, semmiképp se szalasszátok el a Delfin-barlangot! A húsz méter mélyen elhelyezkedő barlang egy föld alatti légbuborékban található. A nevét pedig a bejáratánál kivehető delfinalakzatról kapta.
8. Ghar Lapsi, Málta
Málta sem okoz csalódást, ha felejthetetlen tengeri kalandok után kutattok! Ezúttal a Ghar Lapsi öblöt vesszük számításba, amely tulajdonképpen egy természetes úszómedence. Ezen a több, mint 200 méter hosszan húzódó védett fürdőhelyen kékeszöld vízben úszhattok, miközben kisebb zátonyokat térképezhettek fel. Angolnák, ráják és még csikóhalak is nyüzsögnek Málta színes víz alatti világában. A sziklás táj megvédi Ghar Lapsit a széltől, így ezen a ponton különösen nyugodt és szelíd a tenger, ezért kezdők is szabadon búvárkodhatnak itt.
9. Silfra-hasadék, Izland
Az izlandi Thingvellir Nemzeti Parkban található Thingvellir-tó jéghideg vize napsütéses napokon akár 100 méteres látótávolsággal kápráztatja el a búvárokat. És erre itt szükség is van, mert egy egészen különleges kaland vár az idelátogatókra: a Silfra-hasadék egy kilométer hosszú törés, amelyet lenyűgöző lávakövek vesznek körül.
Ez is érdekelhet:
De ez nem minden: ezenkívül a Silfra-hasadék az egyetlen olyan hely a világon, ahol két kontinentális lemez találkozásánál snorkelezhettek, pontosabban az észak-amerikai és az eurázsiai között. Bár ez talán veszélyesnek és adrenalindúsnak hangzik, valójában kezdők számára is lehetséges. Még búvárengedélyre vagy sok éves tapasztalatra sincs szükség a Silfra-hasadékban. Ne felejtsetek el neoprén búvárruhát viselni, mivel itt a víz legfeljebb 4 Celsius-fokig melegszik!
10. Schmaler Luzin, Németország
Németországban is adódik lehetőség a merülésre, a Schmaler Luzin tó tarka víz alatti világában! Az északkelet németországi Mecklenburg-Elő-Pomeránia tartomány gyöngyszeme ez a mintegy hat kilométer hosszú tó, a mecklenburgi tóvidéken. A jégkorszakban keletkezett állóvízben megfigyelhető az angolna, a csuka, a süllő és a compó, akár már 15 méteres látótávolságból is. Az őshonos halak látványa minden bizonnyal még a legtapasztaltabb búvárok számára sem mindennapi!
Egzotikus búvár-úti célok
Az egzotikus helyszínek rajongói sem maradnak ötletek nélkül, ha kifejezetten búvárkodni indulnának a nagyvilágba! Öt különböző búvárparadicsomba kalauzoljuk el az érdeklődőket, méghozzá olyan lenyűgöző víz alatti világokba, ahol rengeteg színes halfaj, korall és sok más különleges tengerlakó kápráztat majd el!
Ez is érdekelhet:
1. Similan-szigetek, Thaiföld
A thaiföldi Ko Similan Nemzeti Park kilenc szigete egyre több lelkes búvárt és snorkelezőt vonz. Nem véletlenül övezi nagy érdeklődés a szigetvilágot – a víz kristálytiszta, a Thaiföldre jellemző finom homokos strandok és sűrű esőerdők pedig sokak tetszését elnyerik. A legfontosabb viszont az, hogy a víz alatti világ lenyűgöző bepillantást enged az egzotikus tengeri lények életébe. Legkönnyebben kisbusszal közelíthetitek meg a Similan-szigeteket Khao Lak-ból.
2. Maldív-szigetek
A Maldív-szigeteket is a búvárok Mekkájának tekinthetjük. A hideg és meleg áramlatok rendkívüli biodiverzitást eredményeznek az Indiai-óceán 1200 szigetén. A színes korallok és nyüzsgő halak mellett polipokat, tengeri teknősöket, gömbhalakat, murénát és bohóchalakat is meg lehet figyelni. Cetek, szirtcápák, valamint manta ráják is úszkálnak a Maldív-szigetek sekélyebb vizeiben. Vezetett búvárszafarira is lehet jelentkezni, mely során bemutatják a legjobb merülőhelyeket!
3. Sharm el Sheikh, Egyiptom
Egyiptom bővelkedik a szebbnél szebb búvárparadicsomokban, melyek közülük Sharm el Sheikh tűnik ki a leginkább. Tiszta időben a messzi korallmezőket is megpillanthatjátok, amelyek temérdek halnak adnak otthont. A teknősök, ráják és tonhalak sem számítanak ritkaságnak a Vörös-tengerben. Az igazán szerencsések akár delfinekkel is találkozhatnak!
4. Bora-Bora, Francia Polinézia
Bora-Bora egy luxussziget, ahol a búvárkodás áll a középpontban! Szokatlan élmény egy olyan szállodában vagy bungalóban megszállni, amiben átlátszó üvegpadló választ el az óceántól. Bora-Borán erre is van lehetőség! Ha egy másik nézőpontból is megcsodálnátok a gazdag élővilágot, akkor búvárszemüveget fel, és irány a Csendes-óceán! Ha nagy vágyatok rájákkal és cápákkal merülni, érdemes meglátogatni a Francia Polinéziában található szigetet, és tegyetek egy túrát a víz alatti világban profi snorkeling instruktorokkal! Bora-Bora különösen a haladóknak ideális, mert a cápákon kívül mérgező halak és medúzák is találhatók a tengerben.
5. Bocas del Toro, Panama
A gyönyörű Panamában található Bocas del Toro szigetén igazi karibi hangulat uralkodik: vadregényes strandok, sűrű mangrove erdők és ragyogó kék ég veszi le az embert a lábáról! Ez a terület elsősorban a búvárok és snorkelezők paradicsoma, hiszen a Karib-tenger szinte minden korallfajtája megtalálható itt.
Számos védett öbölben tapasztalhatjátok meg a tenger sokszínűségét. A Dolphin Bayben még fürge és játékos delfineket is megcsodálhattok.
Gyakori kérdések
Ha van egy-két kérdés, amire még keresed a választ a nagy búvárkaland előtt, a következőkben jó eséllyel megtalálod!
Milyen eszközök kellenek a snorkelinghez?
A program lefoglalása előtt tájékozódjatok arról, hogy az ár tartalmazza-e a teljes felszerelés kölcsönzését is, vagy saját magatoknak kell erről gondoskodnotok! Szerencsére a snorkelinghez használt eszközöket kedvező áron lehet beszerezni, ugyanis az alapfelszerelés csak egy búvárszemüvegből és egy légzőcsőből áll. Szemüveg helyett búvármaszkban is lemerülhettek, amihez pipa is tartozik. Igény szerint búváruszonyt is vehettek, mert gyorsabbá és könnyebbé teszi a víz alatti mozgást. Legyen szó búvárboltról, sportboltról vagy online üzletről – megéri egy kicsit mélyebbre nyúlni a zsebetekben, mert az olcsó, minden üdülőhely szuvenírboltjában kapható felszerelések általában gyenge minőségűek.
Ez is érdekelhet:
Tömegek szeretik, de miért? Amit a snorkelingről tudni érdemes
A búvárruha nemcsak a hidegtől és az UV-sugárzástól véd, hanem a mérgező medúzacsípéstől is. Ha nem szereted az uszonyokat, beszerezhetsz vízicipőt is helyettük, ami szintén megvéd az éles kövektől és a tengeri sün szúrós tüskéitől. Ha szeretnétek megörökíteni a fantasztikus víz alatti élményeket, érdemes szert tennetek egy vízálló kamerára!
Mennyi előzetes tapasztalatra van szükségem, ha snorkelezni szeretnék?
Ez a vízi sport nagyon gyorsan tanulható, ezért nyugodt és sekély vizekben nincs szükség különösebb tudásra vagy tapasztalatra. Ilyen helyszínen érdemes először kipróbálni a snorkelinget, de ha egyedül nem mertek belevágni, kérjétek egy búvároktató segítségét! Ő megtanítja a helyes légzéstechnikát, ami bizony elengedhetetlen ennél a sportnál!
Kezdőként azonban soha nem szabad egyedül nekiveselkedni az erősen hullámzó, gyors sodrású vizeknek, ahol sziklák vagy veszélyes állatok lehetnek a környéken! Azt tanácsoljuk, hogy bármilyen nagy tapasztalattal is rendelkeztek, mindig legalább ketten induljatok el snorkelezni!
Hogyan küzdhetjük le a félelmet és a pánikot?
Fogadd el a saját határaidat, és figyelj a tested figyelmeztető jelzéseire – ha már nem bírod, akkor hagyd el egy kis időre a vizet! A hipotermia (kihűlés) elkerülése érdekében érdemes rövid neoprén búvárruhát (shorty-t) viselni, mert a vízben sokkal gyorsabban hűl le a test. Kezdőként mindenképpen kerüljétek el az ólomöveket!
A biztonság kedvéért javasoljuk a jelzőbójákat is, amelyekkel elkerülhető a hajókkal való ütközés.
Ez is érdekelhet:
Sajnos, mint bármelyik sport, a búvárkodás sem veszélytelen. Előfordulhatnak balesetek, vagy pánikrohamok, mert a vízi állatok, a megváltozott légzés vagy az ismeretlen felszerelés gyakran félelmet vált ki az emberből. Ilyenkor az a legfontosabb, hogy nyugodtak maradjunk és egyenletesen lélegezzünk! Minél magabiztosabbak vagyunk a víz alatt, annál inkább rutinszerűvé válik a merülés.
Felelősség snorkeling közben?
A snorkelezés és a búvárkodás során nemcsak saját magunkért vállalunk felelősséget, hanem a vizekért, és azok lakóiért is. Törekedni kell arra, hogy megőrizzük a gyönyörű élőhelyeket, ezért soha ne nyúljatok halakhoz, tengeri élőlényekhez vagy korallokhoz!
Ez is érdekelhet:
Utasbiztosítás - A felhőtlen nyaralás elengedhetetlen kelléke
Kagylót vagy növényt inkább ne vigyetek haza szuvenírnek, és ügyeljetek arra, hogy a víz alatti kalandozás során óvatosan közlekedjetek a korallzátonyok közelében! Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy ne hagyjunk szemetet sem a vízben, sem a tengerparton!
Ha mindenki betartja ezeket az egyszerű szabályokat, a jövő búvárai is felejthetetlen látványban részesülnek, bárhol is járnak majd a világon!
Címke:
Tetszik ez a bejegyzés?
Oszd meg barátaiddal, hátha ők is érdekesnek találják!.