Szicília = Maffia?
Szicília nevének hallatán sztereotípiák tömkelege villan be az ember agyába, melyek közül legelső helyen garantáltan a maffia szerepel. Ez nagyban köszönhető a hollywoodi alkotásoknak, köztük is leginkább A Keresztapa című kultikussá vált filmtrilógiának, melyben a szicíliai származású maffiavezér családjának történetét mesélik el.
Persze nem csak A Keresztapa, hanem számtalan más film, dokumentumfilm is foglalkozott már a szicíliai maffia, a Cosa Nostra létezésével, működésével, hatalmával és a vidékre gyakorolt hatásával. Az, hogy Szicília és tulajdonképpen egész Olaszország területén kisebb-nagyobb mértékben működnek bűnszövetkezetek, tagadhatatlan tény, azonban a mindennapi élet során ez korántsem mutatkozik meg oly élesen, mint, ahogy az történt a 20. század során.
Habár a maffiáról szóló mozifilmekben sokszor jelenítenek meg utcai lövöldözést, vagy más közterületen történő erőszakos eseményt, ez azonban a való életben nincs így. Ebből következik, hogy Szicíliába turistaként utazni egyáltalán nem veszélyes, hiszen a maffia aranykora leáldozott, ráadásul alapvető gazdasági érdekévé vált a közbiztonság megtartása. Napjainkban Szicília már nem jelent feltétlenül egyet a maffiával, sőt - annál sokkal több! Telis-tele van gyönyörű strandokkal, romantikus utcákkal és a mamma főztjét kínáló éttermekkel.
A gyakran csak a „Nap szigeteként” aposztrofált Szicília valóban ideális úticél. A mediterrán éghajlat, a szinte egész éves napsütés, a csodás természet, valamint a rendkívül gazdag történelmi és művészeti értékek elsőrangú választássá teszik. A Földközi-tenger legnagyobb szigetére klasszikus nyaralási szándékkal májustól októberig érdemes utazni, így élvezhetjük ki legtökéletesebben minden pozitívumát.
A fürdőzés elhivatott szerelmesei a sziklás és homokos partok közül egyaránt választhatnak, azonban a gyönyörűen kéklő víz minden esetben garantált.
Szicília megannyi strandja között könnyű elveszni, de annyi bizonyos, hogy az egyik legszebbnek San Vito Lo Capo-t tartják. A Trapani városától nem messze fekvő part, közel egy kilométer hosszan elterülő fehér homokkal és lassan mélyülő, tiszta vízzel hívogatja a fürdőzés szerelmeseit.
A San Vito Lo Capo beach-től keleti irányban tovább haladva egy másik mesés partszakaszra bukkanhatunk, mely Scopellovárosában bújik meg. A sziklákkal tarkított homokos strandon túl a bájos települést is érdemes felfedezni.
Természetesen ezen strandok rendkívüli szépségüknek és kiváló fürdőzési adottságaiknak hála, kiemelkednek a többi közül. Ugyanakkor létezik egy lenyűgöző természeti képződmény, mely Szicília különleges, kötelezően felkeresendő látnivalói sorát erősíti, ez pedig nem más, mint a Scala dei Turchi. Agrigento városának szomszédságában találjuk a jellegzetes, lépcső alakzatot formáló, fehér mészkősziklákat, melyek homokos partszakaszokat zárnak közre.
Szicíliában járva nem szabad megelégednünk csupán a strandolás nyújtotta örömökkel, hiszen a sziget gazdag történelmi öröksége egyértelműen felfedezésre hív, nekünk pedig muszáj engednünk a csábításnak!
A végtelennek tűnő látnivalók felfedezését az északi parton fekvő Palermovárosával érdemes kezdeni, mely Szicília közigazgatási központjaként igen fontos szerepet tölt be. Amára letűnt Szicíliai Királyság egykori fővárosának többezer éves történelme a mai napig kézzel fogható szépségekben mutatkozik meg. Az egykori föníciai, görög, római, arab, normann és Bourbon uralom máig fennmaradt emlékei közül a Palazzo dei Normanni palotát, a Santa Maria dello Spasimotemplomotés a Teatro Massimo színházatmindenképpen látni kell.
Szicília felfedezését a délnyugati partvidéken fekvő Agrigento régészeti csodáival érdemes folytatni. A Valle dei Templi, vagyis a Templomok Völgyeaz ókor letűnt gazdagságának hírnöke, ma az UNESCO világörökség részét képezi. A hajdan virágzó város még megmaradt épületei közt sétálva az embert elönti egyfajta csodálattal vegyített szomorúság.
Agrigentot elhagyva a sziget belsejében Piazza Armerina városától nem messze, a Villa Romana del Casaleépületegyüttesére bukkanhatunk. A 4. századi palota a világ egyik leggazdagabb római mozaikgyűjteményével büszkélkedhet, mely szintén az UNESCO világörökség védelme alatt áll.
Felfedező utunkat tovább folytatva a sziget dél-keleti részére, Val di Nototerületére érkezünk, mely ugyancsak Világörökségi helyszín. A régió különleges, barokk stílusú városainak semmihez sem fogható hangulata igazán magával ragadja a kíváncsi utazót.
Természetesen Siracusasem maradhat ki a kötelezően felkeresendő helyek listájáról! Réges-régen, a korinthoszi görögök által alapított település mai történelmi belvárosa UNESCO által védett helyszín, melynek bejárása különleges emlékeket hagy maga után. A római amfiteátrum, Apollón temploma, a Katedrális és Santa Lucia bazilikája csak néhány a lenyűgöző látnivalók közül.
Siracusa városától nyugatra, a sziget belsejében egy újabb kihagyhatatlan látnivalóba botolhatunk, Pantalica nekropoliszaképében. A sziklafalba vájt sírkamrák nem kifejezetten grandiózus látnivalók, azonban annál egyedibbek. A közel 5000 sírkamrát rejtő terület nem csak régészeti, hanem természetvédelmi szempontból is igen értékes.
A számtalan építészeti és történelmi kincsen túl fontos megemlítenem Szicília fantasztikus ételeit is, hiszen a helyi finomságok végigkóstolása nélkül nem lehet teljes a nyaralás. Ahogy azt már korábban írtam, a sziget az elmúlt évezredek alatt hosszabb-rövidebb ideig különböző népcsoportok fennhatósága alá tartozott, akik mind hatással voltak a ma ismert szicíliai konyha kialakulására.
Ennek következtében a helyi ízek valamelyest eltérnek a klasszikus értelemben vett olasz ételekétől. A szicíliai konyha elemei közt erősen érződik az arab és görög hatás, mely tökéletes egyveleget képez a hagyományos olasz alapanyagokkal, ennek köszönhetően Szicília a finom ételek földi paradicsomává vált.
Címke:
Tetszik ez a bejegyzés?
Oszd meg barátaiddal, hátha ők is érdekesnek találják!.