Megnyitás | Vissza a főmenühöz

Utazási hasmenés: mit tehetünk ellene?

Az emésztőrendszeri megbetegedések sosem jönnek jókor, de a vakáció közben különösen szeretnénk őket messziről elkerülni. A kellemetlen panaszokkal járó utazási hasmenés sajnos bárkinél jelentkezhet, ezért nem árt tisztában lenni az okaival és a leggyakoribb tünetekkel. Néhány tanácsot is megosztunk, hiszen ahogy a mondás is tartja, a megelőzés a legjobb orvosság!

TünetekOkokKezelésMegelőzésGyakori kérdések

Áttekintés

Egy egzotikus étteremben elfogyasztott finom vacsora után rossz érzés támad a gyomrodban? Lehetséges, hogy az utazási hasmenéssel kell számolnod, ami nem is olyan ritka jelenség. Az ismeretlen ételek gyakran heves reakciót váltanak ki a bélrendszerben, különösen a trópusi és szubtrópusi országokban, ahol egészen más a konyhakultúra a hazaihoz képest. Ahogyan az időeltolódáshoz, úgy a gasztronómiához is akklimatizálódnia kell a szervezetünknek, ami akár napokig is tarthat. Nem feltétlenül csak az élelmiszerek okozhatják ezt a hasmenéssel és hányással járó állapotot – gyakran például a hosszú út miatti felfokozott stressz a ludas.

Míg az efféle utazási hasmenés viszonylag ártalmatlan és hamar elmúlik, a baktériumok, vírusok, vagy akár paraziták által okozott rosszullét jóval makacsabb. Az ilyen fertőzésekhez általában a higiénia hiánya vagy a szennyezett víz és élelmiszerek fogyasztása vezet. Ebben az esetben fontos, hogy hamar megfelelő gyógyszeres kezelésben részesüljünk!

Tünetek

Az utazók hasmenése a következő tünetekkel járhat: a szokásosnál gyakoribb, híg széklet, hasi görcsök, hányinger és hányás. Ezek következtében pedig jellemző a gyengeség és a fáradtság, mivel a test fontos folyadékokat és elektrolitokat veszít. Ha láz is társul a panaszok mellé, az fertőzésre utalhat.

Előfordulása

Utazási hasmenésre nemcsak nyaralás közben számíthatunk – akár utána is észlelhetjük a tüneteket. Az első esetben általában gyors reakció lép fel az új ételekre, vagy az utazás okozta megnövekedett stresszre. Ha csak a hazatérést követően ér valakit utol a betegség, annak hátterében egy hosszabb lappangási idejű fertőzés áll. Ilyenkor ajánlott orvoshoz fordulni, hogy székletminta segítségével kideríthessék a hasmenés pontos okát.

Utasbiztosítás - A felhőtlen nyaralás elengedhetetlen kelléke

Ez is érdekelhet:

Utasbiztosítás - A felhőtlen nyaralás elengedhetetlen kelléke

Súlyossági fokai

Mint minden betegség, úgy az utazási hasmenés is különböző súlyosságú lehet. Szerencsés esetben csak enyhe panaszok zavarják meg a nyaralás békességét, amelyek lehet, hogy egyáltalán nem, vagy alig akadályozzák az önfeledt időtöltést. A mérsékelt tünetek már nagyobb mértékben szólhatnak bele a tervezett programokba. Súlyos hasmenés esetén pedig a szállást elhagyni is kihívás lehet.

Átlagos időtartama

Egy átlagos gyomorrontás legfeljebb öt nap alatt elmúlik. Ha egyszerűen arról van szó, hogy nem tetszett a gyomrunknak valamelyik helyi specialitás, vagy csak túlettük magunkat, nincs szükség különösebb intézkedésekre.

Természetesen más a helyzet a fertőzésekkel, amelyek egy vagy több hétig is tarthatnak. Nagyon ritka esetekben az utazók hasmenése krónikus bélbetegség kialakulásához vezet, azonban ennek tényleg csekély a valószínűsége!

Az utazási hasmenés okai

Az utazási hasmenés önmagában nem betegség, hanem egy tünetegyüttes. Hajlamosabbak rá a legyengült immunrendszerrel rendelkezők, valamint az idősek és a gyermekek. Számos tényező bújhat a hátterében; nézzük is meg, hogy melyek ezek!

Szokatlan ételek

A legártalmatlanabb ok az egzotikus ételek, például az ázsiai vagy afrikai kuriózumok fogyasztása. Az ott használt fűszerek és egyéb összetevők újdonságként hatnak az emésztőrendszer számára, ezzel megnehezítve a működését.

Lemondani semmiképpen sem kell a gasztronómiai élményekről, csupán érdemes óvatosságra törekedni, ami kéz-a-kézben jár a mértékletességgel. Ajánlott apránként haladni a különleges fogások kóstolásával, és úgymond nem „összeenni“ mindenfélét. A legtöbb nagyvárosban pedig a nemzetközi éttermeket sem kell nagyítóval keresni, ha valami jól megszokottra vágyunk.

Bakteriális fertőzés

Néha azonban az utazási hasmenés mögött valami komolyabb ok rejtőzik, például bakteriális fertőzés. A legelterjedtebbek közé tartozik kólibaktérium (ETEC), a szalmonella és a shigella, amelyek a magas hőmérséklet és a hibás hűtési lánc miatt terjednek el bizonyos élelmiszerekben. Nagyobb az előfordulásuk a trópusi övezetben, a hiányos higiéniai előírások következtében.

Az ETEC baktériumok többek között nyers élelmiszerekben, valamint vízben telepszenek meg. Hányással és hasi görcsökkel társuló hasmenést okoznak, a lappangási idő pedig legfeljebb tíz nap lehet. A szalmonella szinte világszerte képviselteti magát, és hasonló tünetekért felelős. A shigella baktérium általában a nem megfelelő minőségű vízzel jut be a szervezetbe, és hasi görcsöket, bélgyulladást, illetve hasmenést vált ki.

Paraziták és vírusok

Ezenkívül a trópusi országokban előforduló paraziták és vírusok is elronthatják a nyaralást. Például a giardia parazita és a norovírusok is hasmenést okoznak. Míg a parazitózis influenzaszerű tüneteket produkál, a norovírust hirtelen súlyos hasmenés és hányás kíséri, amelyek néhány órán belül hullámokban fordulnak elő.

Napszúrás a nyaraláson - mi a teendő?

Ez is érdekelhet:

Napszúrás a nyaraláson - mi a teendő?

Az utazási hasmenés kezelése

Aki éppen az utazási hasmenés kellemetlen tüneteit tapasztalja, lehetőleg minél gyorsabban csillapítani szeretné ezeket. Rendszerint egy-két nap elteltével megszűnnek a panaszok, ráadásul gyógyszeres kezelés nélkül. Ami viszont elengedhetetlen a gyógyuláshoz, az az elegendő folyadékbevitel és a gyomorkímélő ételek. Csak bizonyos esetekben ajánlott gyógyszerekhez fordulni.

Gyógyszerek

Gyógyszeres kezelés például akkor javasolt, ha hosszú busz-, vonat- vagy repülőút áll előtted, és nem férsz hozzá tiszta mellékhelységhez. Ilyenkor „életmentő” lehet a széntabletta, amely hatékonyan gátolja a hasmenést. Ezeket azonban csak vészhelyzetben ajánlott alkalmazni, mivel alapvetően fontos, hogy minél hamarabb távozzanak a baktériumok a szervezetből.

Folyadékbevitel

Minél tovább tart a hasmenés, annál fontosabb a folyadék és az elektrolitok pótlása. Míg a hazai gyógyszertárak kínálatában találunk jótékony hatású italporokat, előfordulhat, hogy távoli országokban nem férünk hozzájuk. Alternatív megoldásként készíthetünk házi izotóniás italt néhány könnyen beszerezhető összetevőből. Ehhez forraljunk vizet, tegyünk hozzá egy kis asztali sót, egy kanál cukrot, és végül narancslevet. Az is elegendő, ha kellő mennyiségű vizet fogyasztunk, de a különféle gyógyteák, például a kamilla, a citromfű, a menta és az ánizs is sokat segíthetnek.

Csapvíz a nyaralóhelyeken

Ez is érdekelhet:

Csapvíz a nyaralóhelyeken

Gyomorkímélő étrend

Fontos, hogy ne terheljük tovább az emésztőrendszerünket nehéz ételekkel, tartsunk gyomorkímélő diétát. A zsíros, édes és fűszeres élelmiszereket teljes mértékben el kell kerülni a hasmenés ideje alatt. Bár magától értetődő, de alkoholt és koffeintartamú italokat sem szabad fogyasztani ilyenkor. Lehetőség szerint almát, banánt, pirítóst, főtt burgonyát és ropit együnk.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Nem érdemes habozni az orvos felkeresésével, ha a panaszok két-három napnál tovább tartanak, vagy nagyon hirtelen jelentkeznek a hazaérkezést követően. Egy székletvizsgalatból könnyen kiderítik, hogy bakteriális vagy vírusos fertőzés áll-e a háttérben. Ha ezeket kizárják, akkor intoleranciával vagy egy egyszerű stresszreakcióval van dolgunk. A fő rizikócsoportokba tartozók, tehát a kisgyermekek, az idősek, valamint a legyengült immunrendszerű betegek minden esetben keressék fel az orvosukat! Ez akkor is ajánlott, ha életkortól és alap egészségügyi állapottól függetlenül a következő tünetek valamelyike felmerül:

  • súlyos és gyakori hányás
  • vér vagy nyálka a székletben
  • magas láz
  • a kiszáradás jelei, például fáradtság és keringési problémák

Megelőzés

Közeleg a várva-várt egzotikus út és szeretnél minden tőled telhetőt elkövetni, hogy elkerüld az utazási hasmenést? Néhány alapszabály betartásával jelentősen csökkentheted a megbetegedés esélyét!

Tervezés és mentális felkészülés

Ahogyan azt már említettük, sokszor a fokozott stresszhatás vezet a gyomorpanaszok kialakulásához. A repüléstől való félelem, a járat késése vagy törlése, vagy a csomagokkal kapcsolatos problémák mind-mind megtépázzák az ember idegeit – a listát pedig a végletekig lehetne folytatni. Az összes fennakadást lehetetlen előre kiküszöbölni, ezért inkább az a fontos, hogy hogyan reagálunk a kihívásokra. Próbáljunk meg nyugodt lelkiállapotban útnak indulni és kontrollálni az érzelmeinket, az apró bosszúságokat pedig nem felnagyítani. Higgadt fejjel a megoldást is hamarabb megtaláljuk a problémákra!

Felkészülés az utazásra, 1. rész

Ez is érdekelhet:

Felkészülés az utazásra, 1. rész

Ugyanakkor nem felejthetjük el, hogy az utazás alapos megtervezése számos stresszforrástól menthet meg minket. A pszichés eredetű gyomorbántalmak akár kultúrsokk hatására is jelentkeznek, ezért érdemes otthon felkészülni arra, hogy mi vár ránk a célországban. Ha a szállásfoglalás előtt a környéket is feltérképezitek akár képek, vagy internetes vélemények alapján, nőhet a biztonságérzet. Az egyedül utazóknak ajánljuk, hogy csatlakozzanak egy turistacsoporthoz.

Felkészülés az utazásra, 2. rész

Ez is érdekelhet:

Felkészülés az utazásra, 2. rész

Higiénia

Különösen a koronavírus-járvány óta mindannyian jobban odafigyelünk a gondos, szappanos kézmosásra, különösen étkezés előtt és mosdóba látogatás után. Utazás közben, főleg a tömegközlekedési eszközökön rengeteg dologgal érintkezik a bőrünk, ezért fontos a rendszeres kézmosás. Mivel erre sokszor nincs lehetőség, egy flakon kézfertőtlenítő folyadéknak nem árt mindig a kézitáskában lapulnia. Ügyeljünk arra, hogy ne érintsük meg az arcunkat mosatlan kézzel!

Csapvíz ellenőrzése

A csapvíz fogyaszthatósága egy kulcsfontosságú tényező az egészségünk megőrzésének szempontjából, amit minden utazáskor ellenőrizni kell. Bizonyos országokban semmilyen formában nem ajánlott a vezetékes víz fogyasztása a turisták számára – még fogmosáshoz sem! A jégkockával készült italokról is jobb inkább lemondani, hiszen valószínűleg nem palackozott vízből készültek. Még érkezés előtt célszerű tájékozódni a csapvíz minőségéről a nyaralóhelyen, amihez egy korábbi cikkünk is segítséget nyújthat.

Élelmiszer-higiénia

A szabály a következő: mosd és hámozd, különben inkább ne edd meg. Természetesen ez a piacokon, szupermarketekben vagy az utcai árusoknál vásárolt zöldégekre és gyümölcsökre vonatkozik. Ha nem tudod tiszta vízben megmosni majd meghámozni az egzotikus finomságokat, tartózkodj a fogyasztásuktól.
Ha a megvásárolt húst vagy halat magunknak készítjük el, először alaposan mossuk meg az árut palackozott vízzel, majd süssük át teljesen – és úgy általánosságban mondjuk le a nyers állati eredetű termékekről. Trópusi környezetben a tejtermékekkel is óvatosan kell bánni, ugyanis a magas páratartalom ideális táptalajt biztosít a baktériumok számára. Ugyanez vonatkozik a tojásos ételekre is.

Útipatika felszerelése

Egy gondosan összekészített útipatika megnyugvást nyújt a nyaraláson, ha a célállomás infrastruktúrája ismeretlen számunkra. Jó, ha a neszesszer tartalmaz széntablettát, fájdalomcsillapítót, vitaminokat, de probiotikumra is szükség lehet.

Biztonságos nyaralás - mi kerüljön az utazós gyógyszerkészletbe?

Ez is érdekelhet:

Biztonságos nyaralás - mi kerüljön az utazós gyógyszerkészletbe?

Az orvosságok mellett nem árt, ha a kézipoggyász rejt néhány egyszerű és gyomorkímélő harapnivalót, ha útközben terít le a rosszullét.

A bélflóra támogatása

Szeretnél mindent megtenni azért, hogy rosszullét nélkül élvezhesd a nyaralás minden pillanatát? Akkor fogyassz olyan ételeket már az indulást megelőzően is, amelyek nagymértékben támogatják a bélflóra egészségét! A probiotikumok, vagyis jó baktériumok felfegyverzik az emésztőrendszert és elősegítik a bélrendszer helyes működését. A savanyú káposztában, a kovászos uborkában, a joghurtban és a kefírben például rengeteg probiotikum található.

Gyakori kérdések

Mi az az utazási hasmenés?

Az utazási hasmenés egy, általában trópusi vagy szubtrópusi területen töltött nyaralás alatt vagy után jelentkező hasmenéses megbetegedést jelent. A rossz tápláléktűrés, pszichés stressz vagy baktériumokkal, parazitákkal vagy vírusokkal való fertőzés okozza.

Hogyan ismerhetem fel a problémát?

A gyakori, híg bélmozgást hasmenésnek nevezzük. Az okától függően olyan tünetek is jelentkezhetnek, mint hányinger, hányás, hasi görcsök vagy láz.

Mennyi ideig tart?

Kis szerencsével az utazási hasmenés néhány nap után elmúlik. Ritkán egy hétig vagy tovább tart.

Fertőző?

Az okától függően az utazási hasmenés fertőző lehet. Ha olyan valakivel utazik, akinek ismeretlen okból hasmenése van, szigorúan ügyeljen a higiéniára, és ha kétségei vannak, még gyakrabban mosson kezet.

Hogyan kezelhető?

Gyógyszeres kezelésre akkor van szükség, ha a panaszok néhány nap után sem múlnak el. Ellenkező esetben az otthoni gyógymódok elegendőek, mint például a gyomorkímélő étrend. A bőséges vízfogyasztás pedig segít a szervezetnek kompenzálni a hasmenés miatti folyadékveszteséget.

Mikor kell orvoshoz fordulnom?

Ha az utazási hasmenés közvetlenül a hazatérés után jelentkezik, fertőzésre kell gondolni, amit az orvos székletminta alapján ellenőrizhet. Akkor is fontos az orvoshoz fordulni, ha lázat és véres székletet észlelünk. 

Hogyan előzhető meg?

Alapos higiéniával, gondos kézmosással, kizárólag megmosott vagy hámozott zöldségek és gyümölcsök, valamint palackozott víz fogyasztásával megelőzhető a bakteriális fertőzés. 

2024.11.18. Sára Porvay

Tetszik ez a bejegyzés?

Oszd meg barátaiddal, hátha ők is érdekesnek találják!.

Tetszik ez a bejegyzés?

Oszd meg barátaiddal, hátha ők is érdekesnek találják!.