Bosznia-Hercegovina Bosznia-Hercegovina

  • Egészségügy

    Egészségügyi és járványügyi szempontból Bosznia-Hercegovina biztonságos országnak mondható, amennyiben a turista betartja az általános higiéniai szabályokat. Járvány vagy nagyobb arányú fertőző betegség nem fordult elő az utóbbi években. Utazásuk során fokozottan tartsák meg a higéniai szabályokat !

    Bosznia-Hercegovinában az állatorvosi szolgálat folyamatosan ellenőrzi a boltokban, és a vendéglátóhelyeken felszolgált hús minőségét. Ez az ellenőrzés már kevésbé hatékony az út menti, utcai és piaci alkalmi árusoknál, pecsenyesütőknél. Ezért javasoljuk, hogy alkalmi árusoknál ne vásároljanak húsárut, és csak jól átsütött, megfőzőtt ételeket fogyasszanak!



    A pénz- és gyógyszerhiánnyal küszködő, hiányosan felszerelt kórházak, egészségügyi intézmények mellett az elmúlt évek alatt kiépült a modern műszerekkel felszerelt magánorvosi rendelők viszonylag széles hálózata, ahol igen hatékonyan és magas színvonalon folyik a gyógyítás. A magánorvosi szolgáltatásokért azonban nyugat-európai árszínvonalon kell fizetni.



    Nyomatékosan javasoljuk a Bosznia- Hercegovinába utazó magyar turistáknak, hogy az utazás időtartamára mindenre kiterjedő, teljes körű baleset- és utasbiztosítást kössenek.



    Egészségügyi szempontból az ivóvíz iható, az ellenőrzött húsáru, baromfi, hal, a gyümölcs, a zöldségfélék, a boltokban kapható (pasztörizált) tej és tejtermékek biztonságos élelmiszerek. Az ezekből megfelelő módon elkészített ? főzött és sütött ? ételeket nyugodtan lehet fogyasztani. A jól megmosott vagy meghámozott gyümölcsökön kívül nem ajánlott nyers hús, egyéb élelmiszer, vagy a nem megfelelő módon elkészített étel (pl. nyers tej) fogyasztása.



    A nagyobb városokban több helyen árulják a ?tenger gyümölcseit?. Ajánlott, hogy csak a modernebb, megfelelő hűtőlánccal rendelkező bevásárló-központokban vásároljunk ezekből, mert csak itt kaphatunk garantáltan friss árut.



    BiH déli részén, elsősorban Mosztár környékén, a hegyi fennsíkokon és a szurdokokban két őshonos viperafajta, a homoki és a foltos vipera (common vipera) igen elterjedt. A párzás idején csapatokba tömörülő viperák éjszaka vadásznak, nappal pihennek. Az általában félénk állatok a nyári nagy melegek és a párzás idején agresszívebben viselkednek, ha valaki behatol a területükre. Ha valaki véletlenül megzavarja őket vagy ingerli őket búvóhelyeiken, azonnal támadnak.



    A veszélyeztetett településeken az orvosi rendelőket és gyógyszertárakat ellátták ellenszérummal. Viperamarás esetén két órán belül feltétlenül orvoshoz kell fordulni.



    Ugyancsak a déli országrészeken fordul elő a ?Fekete özvegy? mérges pók. Baleset esetén szintén rövid időn belül orvoshoz kell fordulni, mert bizonyos esetekben csípése halálos kimenetelű lehet.