Leírás
Egyiptomot az arab kultúra központjának tekintik, Kairót pedig a kultúra bölcsőjének. A város Egyiptom fővárosa, egyúttal Afrika és a Közel-Kelet legnagyobb és legnépesebb városa is. A lakosság többsége Egyiptom elmaradottabb részeiből érkező, itt munkát vállaló emberekből tevődik össze. A város az egyiptomi civilizáció hazája, egyúttal a legnagyobb urbanizációk egyike is. A modern metropolisz az ország adminisztratív központja, egyúttal a kulturális műemlékek közelében fekszik, amelyekből szinte lüktet a történelem. Ez egészen i.e.3000-ig nyúlik vissza, akkor kezdett ugyanis íródni a város történelme. A 10.századtól Kairó az ország vezetésének hatalmi központja. Jelenleg Egyiptom pulzáló szíve.
Ebben a hatalmas metropoliszban nem probléma szállást találni. Megszámlálhatatlanul sok szálloda, panzió és egyébb szálláslehetőség található itt. Illusztrációként megemlíthetjük a rekonstruált Cosmopolitan szállodát, amely a börzenegyedben található, ahol a kellemes környezeten kívül az árak is viszonylag alacsonyak. A Hotel Four Seasons egy hatalmas fürdő-illetve wellnesskomplexum. A nők többségét biztosan megörvendezteti, hogy a bevásárlónegyedben található. A Hotel El-Salam nevű szálloda szintén újonnan renovált. A szálloda a vendégei számára az úszómedencén kívül moziteremmel is szolgál, ahol angol nyelvű filmek tekinthetőek meg. A Le Royal Meridian nevű szálloda 2001-ben nyitotta meg kapuit. Ennek a magas épületkolosszusnak rengeteg szobája van, amelyek mindegyike a Nílusra néz. Az épület tetején UFO alakú forgó étterem található. A Marriott nevű szálloda, amely az egykori Nílus menti palotában kapott helyet, kaszinót, éttermet, kerthelységeket és egy kis úszómedencét is üzemeltet.
A Nílus közepén található szigeten áll a Longchamps szálloda, amely a családias és kellemes környezet miatt nagy közkedveltségnek örvend. A Mena House Oberoi szálloda az egyetlen olyan szálláshely, amely ennyire közel található a piramisokhoz. A Roma panzió, olcsó és közkedvelt szálláshely és egyenesen a város központjában található. A Sheraton Royal Garden-t két villa alkotja, amelyek a egyiptomi művész, Yussif Wahbi alkotásai. A trópusi areál közepén szép éttermek találhatóak. A Victoria Hotel jelenleg nagyon modern berendezésű és van egy specifikuma is- a szoba, ahol egykor Ernest Hemingway szállt meg.
A városba megéri repülővel látogatni, a kairói repülőtér ugyanis a legnagyobb az egész országban. A reptéri autóbuszszolgálat az 1. termináltól elérhető. Az autóbusz a Midan Tahrir-Mohandessen járat útvonalán közlekedik, Kairó centrumától a gízai piramisokig. Kairóból klimatizált autóbusszal Egyiptom bármely más részére eljuthatunk. De ülőhelyet érdemes már két nappal indulás előtt foglalni. A Kairóból Felső-Egyiptomba vezető autóutak a leghosszabbak és legzsúfoltabbak. A saját biztonságunk érdekében nem ajánlatos éjszaka vezetni, mert kivilágítatlan, öszvérek által húzott kocsinak ütközhetünk.
Kairó a turisták számára sokféle aktivitást kínál. Sok galéria, koncertterem, kulturális központ, múzeum, étterem és bevásárlóközpont áll rendelkezésre, valamint egyéb szabadidőprogramok. Nyáron kifejezetten a turisták számára rendeznek vásárokat, ilyenek például a tevevásárok. A Khan El Khalili Bazaar szintén közkedvelt, itt régiségek, szőnyegek, réztárgyak és egyébb keleti áru között válogathatunk. Ami a sportot illeti, nagyon közkedvelt a squash és a tenisz. A nemzeti sport a fotbal. A városban sokéves hagyománya van a kinematográfiának is. Kairó egyenesen a Közép-Kelet Hollywoodjaként volt ismert. Minden évben megrendezik a Kairói Nemzetközi Filmfesztivált.
Ha más szemszögből szeretnénk látni a várost és magát Egyiptomot, erre szolgálnak a nílusi hajókirándulások. A folyóban azonban higiéniai okok miatt nem ajánlatos fürdeni.
A műemlékek többsége reggel 9:00-től délután 16:00-ig tart nyitva, úgy, mint más egyiptomi városokban is. Péntek délben azonban a heti imádságok miatt átmenetileg minden bezár. Kairóban székel az Egyiptomi Nemzeti Múzeum, amely a legnagyobb óegyiptomi gyűjteménnyel rendelkezik. A múzeum, amely 1857-ben lett megalapítva, legfőbb büszkesége a Tutanchamon fáraóról szóló kiállítás. Továbbá keresett hely az Al Azhar, azaz virágzó mecset. A 10.században egyetemet is alapítottak. Az itteni teológiai egyetem híres, nagy hangsúlyt fektet a Korán magyarázatára. A tanulmányok mintegy tíz évig tartanak, ezért a diákokat 15-17 éves korukban veszik fel.
Az Ibn Tulun mecset, amely a 9. századból származik, a világ legnagyobbjai közé tartozik. Kívülről a látogató számára inkább erődítményhez hasonlít, de bent hatalmas, szökőkúttal ellátott udvart találunk. Az egyik legismertebb kairói mecset Hassan szulán mecsete a 14.századból. A bejáraton keresztül a terjedelmes udvarba érkezünk, innen nyílnak a bejáratok az iszlám jog négy iskolájába.-malikov, hanbalov, hanfij, safij. Itt találjuk a szultán mauzóleumát a szarkofággal és a Korán számára kialakított állvánnyal. .Ugyanebből a korszakból származik az el Nasir mecset a perzsa stílusban díszített minaretekkel. A citadella északi részében található három múzeum ( Hadtörténeti-, Rendészeti Múzeum és a Kocsis Múzeum). A 19.században lett befejezve a magas költségekből, isztambuli stílusban épített Alabástrom mecset. A bejárat mellet egy aranyozott kerítésen keresztül megtekinthetjük Muhammad Ali sírját.
Következő kairói látnivalóként említsük meg a kör alakú toronnyal rendelkező Babylon erődítményt, amelynek az volt a történelmi feladata, hogy védje a nílusi kikötőt. Keresztény szimbólumok a Szent Borbála templom, illetve a Szent Szergej templom.
A város nyugati részén fekszik az ókori város, Memphis (Gíza), amely eredetileg az ókori Egyiptomi Birodalom fővárosa volt, jelenleg pedig a monumentális piramisok által ismert világszerte. A terület két részre osztódik és egy kiemelkedő helyen található.A terület nagyobb részén találhatóak a piramisok, a Szfinx és a hozzájuk tartozó templomok, a kisebb pedig a magánsírhelyeket rejti.
A Chufev piramisegyüttes legdominánsabb része a Chufev piramis (Nagy Piramis). Eredeti magassága 146,5 m volt, jelenleg 137 m magas. A terjedelmes Királyi kamra a benne található szarkofággal az egyiptomi ókori építészet újabb kincse. A Chufev piramisegyüttes részét képezte a túlvilági templom és három kisebb piramis, amelyek a feleségek számára készültek. A Nagy Piramistól délnyugatra fekszik Rachev fáraó piramiskomplexuma. A legmagasabb piramis eredetileg 143,5 m magas volt. A terület domináns részét képezi a Nagy Szfinx, amely általános kíváncsiságot ébreszt az emberekben. Ugyanis a mai napig rejtély, mikor, ki és főleg miért építtette. A dombok őrzőjének nevezett Szfinx egyetlen darab mészkőből lett kivésve.
A Szfinx 60 m magas és 20 m széles. A legelterjedtebb magyarázat alapján Rachev fáraót ábrázolja, vagy Hatrmachise istent. A harmadik, legkisebb piramis Gízában a Menkaure piramis, amely 66,45 m magas. Úgy, mint a többi piramis esetében is, a központi rész építésénél használt alapanyag a közeli kőfejtő mészköveiből származik.